Zgodnie z postanowieniami art. 26 ust. 4 w/w ustawy, w przypadku gdy dłużnik poniósł szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z wyłączeniem szkód powstałych w budynkach, dłużnik składa wniosek o umorzenie za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na miejsce powstania szkody, który potwierdza wysokość i zakres szkód poniesionych przez dłużnika, oszacowanych przez komisję powołaną przez wojewodę. Wojewoda przesyła Prezesowi Agencji wniosek dłużnika wraz z protokołem oszacowania szkód sporządzonym przez komisję.
Wniosek powinien zawierać w szczególności:
· Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy
· Kwotę zadłużenia, z wyodrębnieniem zadłużenia (przesłanki zgodne z ustawą)
· Informację o aktualnej sytuacji majątkowej zobowiązanego/ych
· Informację, czy wnioskodawcy umarzano lub rozkładano na raty wierzytelność Agencji
· Oświadczenie, czy jest producentem rolnym, emerytem lub też dzierżawi bądź wydzierżawia grunty rolne
· Oświadczenie o otrzymaniu pomocy de mini mis w rolnictwie w ostatnich trzech latach
Jednocześnie ARiMR informuje, iż umorzenie w całości lub w części, rozkładanie na raty lub odraczanie terminu spłat wierzytelności Agencji z tytułu FRiOR, w oparciu o art. 24 w/w ustawy, stanowi pomoc publiczną, dlatego też wnioski dłużników w przedmiotowym zakresie będą przez Agencję rozpatrywane z uwzględnieniem również przepisów rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1535/2007 z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de mini mis w sektorze produkcji rolnej (Dz. Urz. UE L 337 z 21.12.2007 r.).
Z rozporządzenia powyższego wynika, iż w przypadku gdy podmiot ubiegający się o pomoc publiczną prowadzi „przedsiębiorstwo sektora produkcji rolnej” (zdefiniowane w art. 2 rozporządzenia) łączna kwota pomocy de minimis przyznana jednemu przedsiębiorstwu nie może przekraczać 7500 euro w okresie trzech lat obrotowych. Wysokość kwoty pomocy de mini mis wyznacza zatem maksymalne wsparcie (umorzenie) jakiego można udzielić przedsiębiorcy sektora produkcji rolnej. W przypadku, gdy wierzytelność Agencji jest większa niż w/w kwota maksymalnej pomocy to dopuszczalne jest umorzenie części wierzytelności do wysokości pomocy de minimis.
Urząd Gminy Załuski NIP: 567-14-67-294 Gmina Załuski NIP: 567-178-34-57 |
Czas pracy urzędu: od pon. do środy: od 08:00 do 16:00 w czwartki: od 08:00 do 18:00 w piątki: od 08:00 do 14:00 |