O narodzinach truskawki zadecydował przypadek. Powstała bowiem w XVII wieku z dwóch gatunków poziomek - chilijskiej z Ameryki Południowej i wirginijskiej z Ameryki Północnej. Gdy te dwa gatunki sprowadzono do Europy i posadzono obok siebie, doszło do krzyżowego zapylenia. Uzyskana w ten sposób roślina zaskoczyła ogrodników, ponieważ takich wielkich owoców nie wytwarzała dotychczas żadna poziomka. Okazałe, smaczne i soczyste nowe poziomki stały się rewelacją na wystawach ogrodniczych, po czym trafiły na stoły najznakomitszych osób.
Jeśli chodzi o współczesną uprawę truskawki, to właśnie na naszym terenie znajduje się zagłębie truskawkowe. Wójt Gminy Załuski Romuald Woźniak postanowił po raz II zorganizować święto naszego "czerwonego złota", czyli - truskawki. Odbyło się ono w słoneczne sobotnie popołudnie 23 czerwca br. na boisku sportowym w Karolinowie. Tegoroczna impreza zgromadziła tłumy gości z całego regionu. Po godz. 15:00, Gospodarz Gminy ogłosił oficjalne otwarcie imprezy. Na scenie swój program zaprezentowały małe truskaweczki, czyli dzieci z Przedszkola Mały Miś z Karolinowa, a następnie dzieci porwał do zabawy występ dwóch przezabawnych panów czyli "Gucio i Duduś " oraz występ grupy teatralnej „Legendarium” z Koziebród, która przedstawiła spektakl „Skrzatolandia” promujący gminy wchodzące w skład Lokalnej Grupy Działania - Przyjazne Mazowsze. Po spektaklu na scenę weszli Hetmańscy Sarmaci i zaprezentowali się w biesiadzie sarmackiej, oraz w kolejnych odsłonach wykonali utwory muzyczne z Rosji i Włoch. Po nich wystąpili uczniowie z ZSO w Szczytnie pod opieką pani Agnieszki Tartanus. Kolejnym punktem programu był występ zespołu "Accordion Super Duo czyli występ dwóch akordeonistów - Dariusza Sinoga i Grzegorza Toporowskiego.
Po muzycznych występach, wójt Romuald Woźniak oficjalnie powitał zaproszonych gości, wśród których obecni byli, m.in.: Maria Zwolińska – radca generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Radosław Rybicki – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Artur Dąbrowski - Dyrektor Departamentu Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego, Grzegorz Wróblewski - kierownik Delegatury w Ciechanowie Urzędu Województwa Mazowieckiego, Jan Mączewski – starosta powiatu płońskiego, Andrzej Stolpa – wicestarosta powiatu płońskiego, Aleksander Jarosławski – wójt gminy Płońsk, Sławomir Zalewski - wójt gminy Nowe Miasto, Agata Sosińska – dyrektor MODR Poświętne, Jerzy Karpiński – prezes zarządu Gazownia Serwis, Piotr Wyszewski – prezes zarządu Praskiej Giełdy Spożywczej, radni, sołtysi, przedstawiciele ARiMR, KRUS, MODR, Nadleśnictwa Płońsk, Gazowni Serwis, Banku Spółdzielczego w Załuskach, firmy RAXEL.
Podczas tegorocznego święta truskawki odbyło się także rozstrzygnięcie konkursów i wręczanie nagród laureatom. Nagrody konkursowe otrzymali m.in. laureatka konkursu na logo Festiwalu Truskawki - Klaudia Cieślak oraz osoby, których prace otrzymały wyróżnienia. Zostały także wręczone nagrody w konkursach m.in. szypułkowania truskawki, na najładniejsze stoisko, inspiracje truskawkowe oraz zorganizowany przez KRUS w Płońsku konkurs plastyczny „Czy upadek to przypadek”
Wręczone zostały także medale „Zasłużony dla rolnictwa”. Na wniosek wójta gminy Załuski odznaczeniami uhonorował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki 10 rolników z terenu naszej gminy. Aktu dekoracji dokonała Maria Zwolińska. - radca generalny z Ministerstwa Rolnictwa.
Podczas święta truskawki zobaczyć można było występ gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej Zbigniewa Wodeckiego, który zagrał i zaśpiewał wraz z Orkiestrą Dętą miasta Mińsk Mazowiecki. Pan Wodecki rozdał wiele autografów a na scenie zagrał na trąbce oraz skrzypcach i zaśpiewał wraz z publicznością swoje utwory i przeboje.
Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna pod gwiazdami.
Festiwal Truskawki poprowadził Ryszard Nowaczewski, który napisał scenariusz imprezy. Współprowadzącą była Joanna Zaniewicz, która supportowała występ gwiazdy wieczoru – Zbigniewa Wodeckiego.
Na Festiwalu można było zapoznać się z elementami kultury północnego Mazowsza oraz smakiem czerwonego, słodkiego owocu we wszystkich możliwych formach. Pyszności z truskawki przygotowały: Stowarzyszenie Kobiet Gminy Załuski, Stowarzyszenie Kobiet "Karolina" z Karolinowa, Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów w Załuskach, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kroczewa i Okolic oraz Towarzystwo Przyjaciół Załusk.
Wiele atrakcji przygotowano dla dzieci. Mogły one zjeżdżać na zjeżdżalniach, skakać na trampolinie, zjeżdżać na linach, jeździć na kucykach.
Organizatorzy dziękują wystawcom, firmom, instytucjom, stoiskom gastronomicznym, stowarzyszeniom, oraz wszystkim którzy pomagali przy organizacji, by uświetnić II Festiwal Truskawki oraz uczestnikom za dobrą zabawę.
Podziękowania kierujemy także dla druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych, policjantom z Posterunku Policji w Załuskach, pracownikom Ośrodka Zdrowia w Załuskach, harcerzom i szkołom.
Przygotowała: Ilona Szulborska
Urząd Gminy Załuski NIP: 567-14-67-294 Gmina Załuski NIP: 567-178-34-57 |
Czas pracy urzędu: od pon. do środy: od 08:00 do 16:00 w czwartki: od 08:00 do 18:00 w piątki: od 08:00 do 14:00 |