Dnia 2 grudnia 2015r najlepsi uczniowie naszej szkoły pod okiem Pani Agnieszki Tartanus i Pani Dyrektor Ewy Głuchowskiej wzięli udział w "Spotkaniu z innowacjami dla młodzieży" , które organizowane było w ramach II Kongresu E(x)plory w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Spotkanie to zaczęło się prelekcją Pani dr.Joanny Bagniewskiej " Jak i po co chronić gatunki". Pani doktor opowiedziała nam o tym, w jaki sposób gatunki mogą być dla nas pożyteczne – i w jaki sposób ustalamy, którym gatunkom dać szansę i które są dla nas priorytetem. Zwróciła też naszą uwagę na to, iż dostrzegamy zagładę dużych i imponujących zwierząt, a nie zauważamy, że codziennie ginie nawet sto niepozornych , małych gatunków. Skoro ich nawet nie znamy, czy w ogóle warto inwestować czas i pieniądze w ich ochronę? Na te i wiele innych pytań z pasją i entuzjazmem odpowiedała Pani Joanna.
Następnie wzięliśmy udział w prezentacji Konkursu Naukowego E(x)plory prowadzonego przez Katarzynę Łączną z Fundacji Zaawansowanych Technologii. Dowiedzieliśmy się co to jest Konkurs E(x)plory, do kogo jest skierowany i jakie można wygrać nagrody. Było to fajne wprowadzenie dla nas do późniejszej możliwości obejrzenia projektów Młodych Naukowców. Konkurs Naukowy E(x)plory to największy i najbardziej masowy Konkurs w Polsce, skierowany do osób w wieku 13-20 lat, czyli do nas :) pozwalający tworzyć projekty naukowe, rozwijać zainteresowania i poszerzać wiedzę. Rok do roku liczba zgłoszeń rośnie dwukrotnie, podczas czterech dotychczasowych edycji w konkursie wzięło udział ponad 700 Młodych Naukowców, a najlepsi z nich z sukcesami reprezentowali Polskę na najważniejszych zagranicznych konkursach naukowych (Intel ISEF w USA, INESPO w Holandii, Expo-Sciences oraz INFORMATRIX w Rumunii).
Kolejnym etapem naszego pobytu w Centrum Nowych Technologii było poznanie historii owieczki Dolly.
„Dolly rusza na odsiecz, czyli jak klonowanie może pomóc w ratowaniu ginących gatunków zwierząt” Tak dokładnie brzmiał tytuł kolejnego wykładu Pani dr Anny Ajduk.
Prawie 20 lat temu, w lipcu 1996 roku, urodziła się owieczka Dolly, najsłynniejszy sklonowany ssak świata. Dolly rozwinęła się z komórki jajowej, do której przeszczepiono jądro komórkowe z komórki gruczołu mlekowego. Dowiedzieliśmy się, że proces klonowania jest bardzo trudny i mało wydajny, gdyż materiał genetyczny w przeszczepionym jądrze komórkowym musi ulec odpowiedniemu przeprogramowaniu, tak by móc pokierować rozwojem zarodkowym organizmu, wykształceniem wszystkich tkanek i narządów. W czasie wykładu Pani doktor przedstawiła nam mechanizmy molekularne umożliwiające klonowanie. Razem ze wszystkimi zastanawialiśmy się także, czy i jak klonowanie może zostać wykorzystane do ratowania ginących lub nawet wymarłych gatunków zwierząt. W sposób bardzo obrazowy i przystępny Pani doktor objaśniła nam cały proces sklonowania nawet naszego ukochanego kota.
W przerwie między wykładami i prelekcjami mieliśmy okazję poznać młodych naukowców , laureatów tegorocznego E(x)plory, między innymi Wojciecha Różowskiego, który stworzył od podstaw nowy system operacyjny „nie zawieszający się”, Janka Przybyłowicza, który opracował zdrowszy jogurt, Marka Ławniczaka i Macieja Skiteka, którzy w duecie stworzyli projekt "KR Robosaper” -pojazd odnajdujący w bezpieczny sposób materiały wybuchowe i wielu, wielu innych fascynujących młodych naukowców.
Ostatnim etapem wycieczki było wysłuchanie prelekcji „Czy(m) warto się interesować? Przegląd wybranych polskich wynalazków i technologii" , którą poprowadzili Pani Katarzyna Janocha i Pan Marek Kotelnicki. Dowiedzieliśmy się, że Polacy to także wielcy wynalazcy i innowatorzy. W tej krótkiej prezentacji poznaliśmy wybrane polskie osiągnięcia technologiczne - te już dobrze znane i te dopiero co się wyłaniające. Pan Marek opowiedział nam też o Interne.st ,pierwszym społecznościowym akceleratorze, wykorzystującym wiedzę i potencjał ludzi do wspierania i realizacji pomysłów na etapie oceny potencjału rynkowego, optymalizacji modelu biznesowego, finansowania i budowy dream teamu. Wspomagany sztuczną siecią neuronową, kojarzy on osoby o uzupełniających się kompetencjach i zasobach, które wzajemnie mogą sobie pomóc.
Dzień spędzony w Centrum Nowych Technologii pozwolił nam poczuć ducha nauki i zrozumieć fascynację wynalazkami.
Natalia Wysocka, uczennica klasy Ia
Urząd Gminy Załuski NIP: 567-14-67-294 Gmina Załuski NIP: 567-178-34-57 |
Czas pracy urzędu: od pon. do środy: od 08:00 do 16:00 w czwartki: od 08:00 do 18:00 w piątki: od 08:00 do 14:00 |